Nem tudjuk biztosan, hogy a kiégés a semmiből vált fenyegető problémává, végig velünk volt, vagy – köszönhetően a coachoknak – most került fókuszba, de tény, hogy 2024 rávilágított: a modern munkakultúra egyre több embert taszít a fizikai, mentális és érzelmi kimerültség határára. Kiégünk. És kiégnek mások is (vagy afelé rohannak). Persze ha van egy probléma, akkor általában vannak olyan módszerek, technikák, amelyek segítenek elkerülni. Ezeket gyűjtöttük most össze, hogy ne kelljen óránként 20 000 forintot fizetned egy „kiégés specialistának.”
Mi az a kiégés, miért fenyegeti a fordítókat?
A kiégés (angolul burnout) a modern munkaerő – és a „felgyorsult” világunk – egyik leggyakoribb mentális problémája. A jelenségről először Herbert Freudenberger pszichológus írt még az 1970-es években. Azt figyelte meg, hogy az állandó stressz, a túlterheltség és az érzelmi megterhelés következtében az ember kimerültnek, motiválatlannak és érzelmileg üresnek érzik magukat.
Ezt az állapotot néhány éve még legyintve megoldottuk azzal, hogy „kicsit túljhajtottam magam, vagy azt mondtuk, „kell par nap szabadság” esetleg úgy, hogy „jajj, legyen már vége egy kicsit ennek a hajtásnak, kezdek fáradni”.
Ma máshogy közelítjük meg. Talán túl komolyan vesszük és – mintha – egy picit divattá is vált volna kiégni, hiszen az azt jelenti, hogy sokat és produktívan dolgoztál, eljutottál a teljesítőképességed határára. Bárhogy is, a fordítók – különösen a szabadúszók – egyedülálló módon kitettek ennek a problémának.
Hogyan fenyegeti a kiégés sötét démona a fordítókat?
Úgy, hogy a fordítók munkája (állandóan) nagyfokú koncentrációt és pontosságot igényel. A határidők, az ügyfelek magas elvárásai és a folyamatos készenlét növelheti a feszültséget. Fokozza a problémát, hogy sok fordító magányosan dolgozik, ami megnehezíti a stressz megfelelő kezelését, ráadásul gyakori a munka-magánélet közötti határok elmosódása. Mindenki járt már úgy, hogy „ezt még gyorsan megcsinálom, itthon vagyok”: és aznap szinte nem is pihent.
A kiégés jelei
Tudod miért könnyű megfőzni a rákot? Mert hideg vízbe teszik, amit elkezdenek melegíteni. A rák közben észre sem veszi, hogy a víz egyre forróbb, kellemetlenebb, egyre rosszabb, már halálos, és szépen lassan megfőzöd.
A kiégés is ilyen.
Nem az egyik napról a másikra történik; lassan, észrevétlenül kúszik be az életünkbe. Ezért fontos felismerni a jeleket, hogy időben léphessünk ellene.
Az egyik leggyakoribb tünet az érdektelenség és a motivációvesztés. Nem érdekel a munkád és nem motivál. Ezt onnan veheted észre, hogy amíg, hogy korábban lelkesedtél egy-egy izgalmas projekt miatt, egyszer csak úgy érzed, hogy minden feladat teher (a francba az egésszel, gondolod). Ez együtt járhat a teljesítmény romlásával: a koncentrációs nehézségek, az apró hibák és a lassabb munkavégzés mind intő jelek.
A kiégés nem csak mentálisan, fizikailag is megterhelő: hirtelen fáradtabb leszel, nem alszol jól fáj a fejed. Az érzelmi tünetek között megjelenik a szorongás, ingerlékenyebb, agresszívabb leszel, ingerlékeny, és érzed, hogy az egész életed irányítása kezd kicsúszni a kezeid közül.
Ha reggel fáradtan, motiválatlanul kelsz, van egy szuper fordítás a feladatod, de semmi kedved hozzá (kicsit olyan az egész napod, mintha bevetted volna a leszarom tablettát) emellett hibázol (de kit érdekel) és alig várod, hogy készen legyél, akkor elindultál a kiégés felé vezető úton.
A felismerés az első lépés, olvasd el a cikket, mit kell tenned.