Különös feladata van az úgynevezett távtolmácsnak: ő a konferenciahívás egyik résztvevője, aki az egymással beszélő felek mondatait lefordítja. A VRI (video remote interpreting) különlegessége, hogy a tolmács és a beszélők nem egy helyen vannak, hanem akár a világ különböző pontjain. Mielőtt kipróbálnád íme érvek és ellenérvek a videótolmácsolás mellett és ellen.
Miről van szó pontosan: mi az a videótolmácsolás?
A video tolmácsolás (VRI) egy olyan szolgáltatás, amikor két – egymástól távoli – helyszínen levő beszélő között tolmácsol a tolmács (aki akár egy harmadik helyszínen is lehet). A VRI-tolmácsolás szinte bármilyen kamerával, mikrofonnal és képernyővel rendelkező eszközzel lebonyolítható, így hihetetlenül kényelmesek a legkülönbözőbb helyzetekben. Hogyan működik tehát a távoli video tolmácsolás? Ebben a bejegyzésben megvizsgáljuk a VRI előnyeit és hátrányait is.
A videótolmácsolás előnyei
Az ilyen tolmácsolásnak számtalan előnye van, pontokba szedtük őket.
- 1: Nincs utazás: A résztvevőknek nem kell utazással tölteni az időt, hiszen minden online. Egy közösen megbeszélt időpontban bekapcsolódnak a beszélgetésbe, ami – az összes résztvevő megjelenése után – azonnal indulhat.
- 2: Hozzáférhetőség: A VRI szinte bármilyen nyelven folyhat, köztük akár jelnyelven is (ASL) is. Ez különösen fontos a siket és nagyothalló személyek számára, akiknek – éppúgy, mint neked vagy nekem – joguk van a hatékony kommunikációhoz. A VRI használatával mindenki érteni fogja a kommunikációt!
- 3: Kényelem: A VRI bármilyen videós interfésszel rendelkező eszközzel, például számítógéppel, táblagéppel vagy okostelefonnal elérhető. Hatalmas előnye, ha (például) egyszerre több szekcióban megy a beszélgetés online, így másodperceken belül csatlakozhatunk egy élő tolmácsoláshoz, anélkül, hogy időpontot kellene egyeztetni, vagy várni a helyszíni tolmács érkezésére. Mindemellett korlátlan is lehet a résztvevők száma.
- 4: Minőség: A VRI kiváló minőségű nyelvi hozzáférést biztosíthat, amennyiben a videó és a hang minősége tiszta, a kapcsolat pedig stabil. Látható a tolmács arckifejezése és testbeszéde, amelyek elengedhetetlenek a jelentés és az érzelmek közvetítéséhez. Különösen nagy segítség ez, ha a tolmács érti az adott iparágat és ért a fordítandókhoz.
A videótolmácsolás hátrányai
Természetes, hogy aminek vannak előnyei annak hátrányai is léteznek: a videotolmácsolás is ilyen, íme a hátrányok.
- 1: Technikai problémák: A VRI a technológia – például a videokonferencia-berendezés, az internetkapcsolat és a sávszélesség – rendelkezésre állásától és megbízhatóságától függ. Ha e tényezők bármelyike sérül, a VRI-munkamenet megszakadhat, késhet vagy torzulhat. Ez befolyásolhatja a kommunikáció minőségét és hatékonyságát, valamint frusztrációt és zavart okozhat.
- 2: Környezeti tényezők: A VRI a kommunikációhoz megfelelő környezetet is igényel, például csendes és jól megvilágított helyiséget, a képernyő és a beszélő szabad kilátását. Ha jelnyelvi tolmács is van, elengedhetetlen a tiszta rálátás, a tökéletes éles kép.
- 3: Emberi tényezők: A személyes preferenciáktól, kommunikációs szükségletektől és kulturális háttértől függően előfordulhat, hogy a VRI nem a legmegfelelőbb kommunikációs mód egyes személyek számára. Vannak, akik kényelmesebben és magabiztosabban érzik magukat egy helyszíni tolmács mellett, aki személyesebb és közvetlenebb interakciót tud biztosítani.
Összegzés:
A VRI értékes szolgáltatás, amely hatékony és eredményes kommunikációt biztosíthat a különböző nyelveket beszélő vagy jelnyelvet használó emberek számára. Rendkívül költséghatékony és szélesek a határai, vannak azonban előnyei és hátrányai, amelyeket alaposan értékelni kell, mielőtt eldöntenénk, hogy használjuk-e vagy sem.
Ha VRI tolmácsolás mellett döntesz, szívesen segítünk: kattints és vedd fel velünk a kapcsolatot!