Biztosan te is láttál már (legutóbb például az éjféli köztársasági elnöki beszéd közben) jelnyelvi tolmácsot. Ha pedig TikTok rajongó vagy, biztosan láttad már Tasha-t aki jelnyelvvel kommunikál a beteg kisfiával és millióan követik azt is ahogy jelnyelvre fordítja a legnagyobb slágereket. Szóval: mit érdemes tudni a jelnyelvről?
Milliók problémájára megoldás
Megpróbálunk rendkívül lágyan és odafigyelve fogalmazni, mert TÉNYLEG senkit nem akarunk megbántani, de tény: a hallássérült / süket lakosság nagy része idővel egyszerűen elszakad a társadalom főáramától, és a társadalom szélére kerülhet hiszen nem fér hozzá azokhoz az információkhoz, amit a többiek hallanak. Gyakori, hogy a beszédük is hibás, érthetetlen, ezért azzal sem jutnak sokra.
Emiatt óriási kihívásként jelentkezik a kommunikációs szakadék a siket/siket, nagyothalló és halló emberek között. E szakadék áthidalására létezik egy jelnyelvnek nevezett nem verbális nyelv. Van megoldás, íme néhány tudnivaló a jelnyelvről.
1: A jelnyelv a nyelv természetes és vizuális formája, amely mozdulatokat és kifejezést használ az emberek közötti jelentés közvetítésére.
A jelnyelv olyan nonverbális nyelv, amelyre a siket személyek kizárólag a társadalmi környezetükkel való kapcsolatteremtés során támaszkodnak. A kéz, a szem, az arc, a száj és a test vizuális jelzéseire épül. A jelnyelvben a gesztusok vagy szimbólumok nyelvi módon szerveződnek. Az ujj-írás, a kézmozdulatok, a testbeszéd, az arckifejezés, az időzítés, az érintés és minden más olyan dolog gazdag kombinációja, amely beszéd nélkül közöl gondolatokat vagy ötleteket.
2: Nem egy ember vagy bizottság találta fel
Senki sem tudja biztosan, hogy az első siket ember mikor próbálta magát vizuális gesztusokkal kifejezni. Számos forrás egyetért abban, hogy a kézmozdulatok és a testbeszéd használata az emberi kommunikáció egyik legrégebbi és legalapvetőbb formája, és ugyanolyan régóta létezik, mint a beszélt nyelv.
Az amerikai őslakosok a jelnyelvet is használták, hogy más, más nyelvet beszélő népcsoportokkal kommunikáljanak. Ez a rendszer még jóval az európai hódítás után is használatban volt. Egy másik példa egy ritka etnikai csoport esete, amely a süketség génjeit hordozta. Szigetük elszigetelt volt, így a tulajdonság gyors ütemben terjedt el a helyiek között, és kialakult a süketek nagy népessége. Kialakult egy helyi siket kultúra, és kialakult a jelnyelv, hogy a siketek kommunikálni tudjanak egymással.
3: Különböző országok, különböző jelnyelvek
Fura, de pont a fentiek miatt a különböző országok jelnyelve eltérő. Van pakisztáni jelnyelv (PSL), amerikai jelnyelv (ASL), brit jelnyelv (BSL), francia jelnyelv (LSF), indiai jelnyelv (ISL) stb. Az amerikai jelnyelv (ASL) és a brit jelnyelv (BSL) egyaránt az angol nyelven alapul. A pakisztáni jelnyelv (PSL) és az indiai jelnyelv (ISL) szintén jól ismert jelnyelvek a dél-ázsiai régióban.
4: A jelnyelv különbözik a beszélttől
A jelnyelvvel ugyanúgy különböző formákban fejezhetjük ki gondolatainkat és ötleteinket, mint más nyelvekkel, például az urduval vagy az angollal. A beszélt nyelvekkel ellentétben – ahol a beszélők a hangjukkal közvetíthetik a jelentést – a jelnyelv használói kézmozdulatokkal és arckifejezéssel küldhetnek vizuális jelzést, jelekkel köszönhetnek vagy búcsúzhatnak valakinek, vagy rámutathatnak valamire, amit szeretnének, és a testbeszéddel hangsúlyozhatnak bármilyen gondolatot.
5: Saját nyelvtana van
Sokan gondolják, hogy a jelnyelv a beszélt nyelvek kézi megjelenítése, de ez nem igaz. A valóságban mindkét nyelvi módnak saját nyelvtani szerkezete, szókincse és szintaxisa van. A vizuális és gesztusalapú jelnyelvek nyelvtana eltér a hangalapú vagy írott nyelvek nyelvtanától. A beszélt nyelvekkel ellentétben, – ahol a nyelvtant az időt, a helyzetet, a hangulatot – hangalapú jelzőkkel fejezzük ki, a jelnyelvek a kézmozdulatokat, a jelsorrendet, valamint a test és az arc jeleit használják a nyelvtan létrehozásához. Az ASL-ben bizonyos száj- és szemmozgások melléknévi vagy határozói módosítóként működnek.
6: Vizuális nyelv, és gyönyörű
A jelnyelvi kommunikáció olyan, mint egy művészeti előadás – a szavak ritmusa, a kifejező arckifejezések, a köztük lévő kis szünetek, a lélegzetvétel, a hangsúlyok és a dallam, a testbeszéd, a fej- és kézmozdulatok. Nemcsak azért gyönyörű, mert megmutatja, mire képes a jelnyelv, hanem azért is, mert megmutatja, mire képes a nyelv.
Ha jelnyelvi tolmácsra van szükséged, keress minket, hiszen van olyan kollégánk, aki beszéli ezt a csodálatos nyelvet!